Od lat trwają badania nad zmianami jakie zachodzą w społeczeństwach wysoko rozwiniętych. Porównuje się wyniki, tych że badań do poprzednich lat a nawet dziesięcioleci – w danej populacji, kulturze itp.
Również opublikowane wnioski badań odnosi się do populacji ludzkich mniej rozwiniętych technologicznie i kulturowo. Ciężka praca wymaga 'ciężkiego odpoczynku’ – to oczywiście nie znaczy, że mamy leżeć odłogiem przez cały urlop. Ale należy tak zaplanować czas spędzenia wolnego np. załóżmy, że odpoczywamy w Tatrach lub Pieninach, noclegi w Szczawnicy albo w Zakopanem.
Planujemy np. 7 dni wolnego urlopu (nie liczymy 2 dni ponieważ zostawiamy je na dojazd i powrót do domu).
Zaczynamy urlop!
Dzień 1(pierwszego dnia nie liczymy)
- Dolina Strążyska w przypadku wybrania Tatr,
- Wąwóz Homole, gdy wybierzemy Szczawnicę i Pieniny jako cel naszego odpoczynku.
Na rozruszanie się to wystarczająca wycieczka, do tego aklimatyzacja organizmu do zmiany powietrza i ciśnienia otoczenia.
Dzień 2
- Tatry, Zakopane – odwiedź drugą dolinę – Dolina Kościeliska, jest już dłuższą i bardziej wymagającą ale do rozchodzenia się jest idealna.
- Pieniny, Szczawnica – dużą atrakcją jest wjazd na Palenicę ze Szczawnicy, potem można przejść szczytami lub opalać się na szczycie i potem zejść do centrum Szczawnicy.
Dzień 3
- początek wyjścia na szlak z Kuźnic (Zakopane) szlakiem do Murowańca – schronisko w dolinie Gąsienicowej. To już dość wymagająca trasa na cały dzień. Dla bardziej zaawansowanych urlopowiczów istnieje możliwość wejścia na Kasprowy Wierch. Piękne panoramy Tatr Polskich i Słowackich. Potem można zjechać kolejką linową do Kuźnic i wrócić na noclegi do Zakopanego.
- Szczawnica proponuje ciekawy szlak na Sokolicę – piękny widokowo punkt na Pieniny a dodatkowo przy bezchmurnej pogodzie widać Tatry, część Słowacką. Strome podejście ale niezbyt długie. Opcja dla już dobrze rozchodzonych osób.
Dzień 4
Zarówno w jednym jak i drugim przypadku tj. Pienin i Tatr proponuję oderwać się od górskich szlaków;
- Tatry – odwiedź baseny podhalańskie, do dyspozycji jest; Białka Tatrzańska, Bukowina Tatrzańska, Szaflary, Polana Szymoszkowa i Zakopane. Baseny w Bukowinie Tatrzańskiej oferują dużo atrakcji i są – jeżeli jednak zdecydujesz się spędzić ten dzień w górach – punktem na trasie do Morskiego Oka.
- Pieniny – Szczawnica posiada charakter uzdrowiskowy więc wody lecznicze są tu dostępne i warto z nich skorzystać.
Dzień 5
- dla tych którzy skorzystali tylko z basenów w Tatrach 4 dnia, proponujemy wyjazd do Morskiego Oka a dla drugie grupy dość wymagające podejście do Doliny Pięciu Stawów.
- dla miłośników Pienin dzisiaj proponujemy wyprawę na Trzy Korony. Cud Natury – być w Pieninach i nie być na Trzech Koronach to zbrodnia!
Dzień 6
- ostatni dzień tu niezależnie od wybranego regionu proponuję zrobić to co lubicie najbardziej.
Podsumowując, określony plan wypoczynku jest tylko subiektywną oceną możliwości i uwarunkowań społecznych. Jednak warto się zastanowić nad dobrym rozplanowaniem czasu wolnego, który ma być zupełnie inny od tego w jaki jesteśmy przez większość roku.
1 komentarz do “Sztuka spędzania wolnego czasu”